petak, 11. veljače 2011.

Brčanski Purda - Ivan Stjepanović-Peleš


Brčanski Purda - Ivanu Stjepanoviću ponovno se sudi za zločine koje je "priznao" u logoru

Ivan Stjepanović s obitelji već godinama preživljava dramu sličnu slučaju Purda

U međuvremenu ga je supruga napustila, a svoju djece viđa povremeno, i to kada mu dođu u posjet. Ugrožena mu je i egzistencija, oduzeti dokumenti...

Slučaj vukovarskog branitelja Tihomira Purde kojem Srbija želi suditi za ratne zločine temeljem priznanja koje je dao u zatočeništvu, nije usamljen primjer. Brčanski branitelj Ivan Stjepanović, zajedno s obitelji, već godinama preživljava sličnu dramu.
Izdana tjeralica

Ovom četrdesetogodišnjaku na privremenom radu u Njemačkoj prije pola godine na graničnom prijelazu u Orašju oduzeta je hrvatska putovnica i osobne iskaznice izdane u BiH i Hrvatskoj, uz objašnjenje da je za njim izdana tjeralica zbog počinjenih ratnih zločina. Od tada Stjepanović u Brčkom vodi bitku za pravdu, koja mu je uskraćena još 1994. godine. Tada je kao pripadnik 106. brigade HVO-a zarobljen od pripadnika vojske Republike Srpske i poslan u logor. Više od 20 mjeseci proveo je u zatočeništvu, da bi ga 18. ožujka 1996. godine, Vojni sud u Banjoj Luci osudio na „smrt strijeljanjem" zbog navodno počinjenih ratnih zločina. Ovakvu, čak i u ratu nezapamćenu presudu, izreklo mu je četiri mjeseca nakon završetka rada sudsko vijeće predvođeno satnikom Nikolom Tomaševićem, a temeljem „priznanja" koje je sam dao. Stjepanović kaže kako je izjave potpisivao pod pritiskom, jer je bio izložen mučenju. Da je cijeli sudski proces bio obična farsa, pokazuje i podatak da je ubrzo nakon smrtne presude pušten na slobodu.

- Jedan dan su mi došli u zatvorsku ćeliju i rekli da me je Radovan Karadžić pomilovao i da je presuda preinačena. Nisu mi dali nikakav papir, ali sam nakon toga pušten na slobodu. Mislio sam da je ovo traumatično iskustvo iza mene, ali sam pred kraj 2009. godine doznao da je sud u Brčkom temeljem te presude vojnog suda iz Banje Luke ponovno pokrenuo proces protiv mene. Uvjeravali su me da nema tjeralice za mnom, ali mi je prije pola godine na graničnom prijelazu u Orašju rečeno da tjeralica postoji i da mi moraju oduzeti sve dokumente, priča vidno potreseni Stjepanović, koji se od tada nalazi u nekoj vrsti kućnog pritvora. Već pola godine je u Brčkom i ne može otići obitelji u Njemačku.

U međuvremenu ga je supruga napustila, a svoje četvero djece viđa samo povremeno, tj. kada mu dođu u posjet. Ugrožena mu je i egzistencija, a i psihički sve teže podnosi cijelu situaciju. Dodatno ga potresa sudski proces kroz koji nakon 15 godina opet prolazi.

Svaki mjesec ročišta

- Ročišta imam svaki mjesec na kojima sam obvezan biti i na kojima tužiteljstvo izvodi 30 svjedoka. Znam da nisam niti jednog civila prstom udario, a to će izjaviti i preostali svjedoci. Da imaju i jedan čvrst dokaz, ja bih na ročišta dolazio iz zatvora, ističe Stjepanović koji je ovih dana posebno uznemiren zbog slučaja Tihomira Purde koji ga je podsjetio na sve strahote rata.

Jedinstven slučaj
■ Smrtne presude su čak i u ratu bile prava rijetkost

Smrtne presude su čak i u ratu bile prava rijetkost i Stjepanovićev slučaj je po tome jedinstven.
- Ja se i dalje pojačano liječim od svih ovih događanja. Problemi su se javili još za vrijeme boravka u srpskim logorima kada sam pokušao u nekoliko navrata izvršiti i samoubojstvo zbog silne torture i batinanja koje se događalo svakodnevno. Tada sam morao potpisivati i izjave o izmišljenim zločinima, a za koje me danas terete i samo zbog tih izjava je s pravne strane tužba osnovana, kazao nam je Ivan Stjepanović.
| VL | HB.org |posavski-obzor


Nema komentara:

Objavi komentar